Toptan ve Perakende Satış
tr

Akü Lambası Yanıp Sönüyor

22.01.2022
681
Akü Lambası Yanıp Sönüyor

Aracımın akü lambası yanıp sönüyor sebebi nedir? Bu soru herkesin kafasını karıştırıyor. Pek çok nedenden kaynaklı bir şekilde araçta sorun meydana gelebilir. Bu sebepleri sıralayacak olursak eğer ilk akla gelecek olan konu, akünün bitmiş olmasıdır. İkinci etapta ise akla gelebilecek problem ise aracın şarj dinamosunun arızalanmış olması ihtimalidir.

Aracı kullanan kişinin, kendi imkanları ile bu arızaları gidermesi oldukça zorludur. Bu nedenle bir oto elektrik tamircisi ile bu problemin çözülmesini de fayda olacaktır. Şarj dinamosunun kömürü bitmiş ya da bu sebepten dolayı akü gerekli şarjı yapmıyor olabilir. Şarj dinamosu içinde bulunan, bobin kablolarından biri de kopmuş olabilir.

Araç, hareket halindeyken akü lambası kırmızı yanıyor ise eğer bu durum, akünün gerekli şarjı yapmadığı anlamını ortaya çıkaran bunun en büyük nedeni ise şarj dinamosunun, kömürünün bitmiş olması ihtimalidir. Yani şarj dinamosunda arıza olduğu anlamı ortaya çıkar. En yakın oto elektrikçisine gitmek ve bu problemi gidermek gerekir.

Akü Lambası Kırmızı Yanıyor

Kontak ilk açık olduğu zaman akü ışığı yanar. Motor çalıştıktan sonra normal koşullar altında tekrar yanmaya devam etmemesi gerekir. Eğer ki araç, hareket halindeyken akü lambası hala kırmızı bir şekilde yanıyorsa o zaman bu durum aracın gerekli şarjı yapmadığı anlamını ortaya çıkarır.

Araç, ihtiyaç duyduğu elektriği aküde bulunan elektrikten harcıyor demektir. Kırmızı akü lambası yandığı zaman problem yaşamamak amacıyla aracın durdurulması ve en yakın elektrikçi ye gidilmesi gerekir.

Araç stop ettiğinde aküde gerekli enerji kalmayacağı için tekrar çalıştırılması mümkün olmayacaktır. Bu problem, kendisini zaten belli edecektir. Farlar zayıf bir şekilde yanacak, kalorifer ile silecekler çalışmayacaktır. Bu problem giderildikten sonra ise akü kullanım ömrünü tamamlamış ise yeniden gerekli olan şarjı yapacaktır.

Akü Lambasının Kırmızı Yanmasının Başka Sebepleri Nelerdir?

Araç çalışır durumdayken, akü lambası kırmızı yanıyor ise eğer aküden gücü alarak, motorun faaliyet göstermesine yani çalışmasına yardımcı olan, ‘V’ kayışı kopması veya gevşemesi durumu da meydana gelebilir. Akü kablo bağlantılarının, gevşek olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Şarj dinamosu kablolarının, kopuk olma ihtimali de yüksektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İstanbul Yerinde Akü Değişim Hizmeti Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
HEMEN ARA