Hürriyet mah. Ahmet yesevi cad. No 136/A. Bahçelievler – İstanbul
tr

Efb-Agm, Start Stop Akü Nedir? Start Stop Akü Farkları

12.06.2022
14
Efb-Agm, Start Stop Akü Nedir? Start Stop Akü Farkları

Aracı kullanan kişinin aracı her durduruşunda motor çalışmayı durdurur, yeniden gaza basıldığında motor devreye girer. Motorun kapalı olduğu süre zarfı içerisinde aracın güvenlik ekipmanları devrede kalmayı sürdürür. Mikro Hybrid olarak da isimlendirilen bu yeni sistem aracılığı ile gerek yakıt tüketimi gerekse de çevreye salınan karbon gazı azaltılır.

Start-stop akü sistemi aracılığı ile motorun rölanti süresi de aynı şekilde kısaltılmış olacaktır. Motorun bu yeni çalışma prensibini uyumlu bir şekilde bir aküden enerji elde edilmesi ise zorunluluk halini almıştır. Bu nedenle de start stop aküler geliştirilmiştir.

Efb-Aku-nedir

Start Stop Akü Nedir?

Start-stop teknolojisi, trafikte genel itibarıyla seyir halinde bulunan araçların çok fazla dur-kalk yapmaları neticesinde fazla yakıt tüketilmesinin önüne geçilmesi maksadı ile motorun kapatılması ve hareket başladığında ise yeniden devreye girmesi anlamına geliyor.

Start Stop Aküleri, Diğer Akülerden Ayıran Özellikler Nelerdir?

  • Standart akülerin aksine daha erken bir şekilde şarjı boşalır. Bu nedenle de düzenli bir şekilde kontrol ettirilmeli ve gerekli bakımlar rutin aralıklarla yaptırılmalıdır. Aksi durumlarda start stop özellikli aracın elektronik düzeneği zarar görecektir.
  • Start stop aküler, diğer aküler ile kıyaslandığında daha kısa süre içerisinde şarj etme kapasitesine sahiptir.
  • Start stop akünün, diğer akülere oranla ömrü daha kısadır. Bunun sebebi ise start-stop akülerin her bir dur-kalk hareketi yapmasında yeniden işlev göstermesidir.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
HEMEN ARA