Toptan ve Perakende Satış
tr

EFB Start Stop Akü Nedir?

17.11.2022
124
EFB Start Stop Akü Nedir?

Start-stop teknolojisi, trafikte genel itibarıyla seyir halinde bulunan araçların çok fazla dur-kalk yapmaları neticesinde fazla yakıt tüketilmesinin önüne geçilmesi maksadı ile motorun kapatılması ve hareket başladığında ise yeniden devreye girmesi anlamına geliyor.

Aracınız için akü satın alacağınız zaman hangi tür akülerin uzun süre dayanacağı konusunda bir araştırma yapmak isteyebilirsiniz. Bu yazımızdaki araştırma konusu Efb start stop akü nedir olacaktır. EFB akülerin alternatör desteği olmadan çalışması ve boşalıp dolması çalışma ömürlerinin 90 bin çalıştırma olması bu aküleri popüler yapan en önemli özelliktir.

EFB start-stop aküsü, bazı araçlarda standart olarak bulunan bir otomotiv aküsü türüdür. Bu tür pil, geleneksel sulu pillerden daha uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Güç çerçevesi ızgara teknolojisi, güvenilir performans ve yüksek çalıştırma gücü sağlar. Pil ömrü, geleneksel kurşun asit pillerle karşılaştırıldığında etkileyici bir sayı olan 6 yıla kadar dayanabilir.

Aracı kullanan kişinin aracı her durduruşunda motor çalışmayı durdurur, yeniden gaza basıldığında motor devreye girer. Motorun kapalı olduğu süre zarfı içerisinde aracın güvenlik ekipmanları devrede kalmayı sürdürür. Mikro Hybrid olarak da isimlendirilen bu yeni sistem aracılığı ile gerek yakıt tüketimi gerekse de çevreye salınan karbon gazı azaltılır.

Start-stop akü sistemi aracılığı ile motorun rölanti süresi de aynı şekilde kısaltılmış olacaktır. Motorun bu yeni çalışma prensibini uyumlu bir şekilde bir aküden enerji elde edilmesi ise zorunluluk halini almıştır. Bu nedenle de start stop aküler geliştirilmiştir.

EFB start stop aküsü, kurşun asitli akünün geliştirilmiş bir versiyonudur. Daha iyi döngüsel dayanıklılık ve şarj kabulü sunar. Bu piller, geleneksel kurşun asit pillere göre iki kat daha fazla şarj döngüsüne sahiptir. Geliştirilmiş döngüsel dayanıklılığa ek olarak, bu piller sert hava koşulları için daha uygundur. EFB start stop akü biterse bu durumu anlamanın en kolay yolu araç stop ettikten sonra uçlarını multimetre ile ölçmektir. Gösterge size 12Volt göstermelidir. Daha düşük voltaj söz gelimi 10 volt altında bir voltaj akünün öldüğünü göstermektedir. Start stop akü bitmesi en kolay şekilde böyle anlaşılabilir.

Start Stop Aküleri, Diğer Akülerden Ayıran Özellikler Nelerdir?

  • Standart akülerin aksine daha erken bir şekilde şarjı boşalır. Bu nedenle de düzenli bir şekilde kontrol ettirilmeli ve gerekli bakımlar rutin aralıklarla yaptırılmalıdır. Aksi durumlarda start stop özellikli aracın elektronik düzeneği zarar görecektir.
  • Start stop aküler, diğer aküler ile kıyaslandığında daha kısa süre içerisinde şarj etme kapasitesine sahiptir.
  • Start stop akünün, diğer akülere oranla ömrü daha kısadır. Bunun sebebi ise start-stop akülerin her bir dur-kalk hareketi yapmasında yeniden işlev göstermesidir.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İstanbul Yerinde Akü Değişim Hizmeti Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
HEMEN ARA