Toptan ve Perakende Satış
tr

Akülerin Ömrü Ne Kadardır?

22.01.2022
244
Akülerin Ömrü Ne Kadardır?

Akülerin ömrü ne kadardır?, genel itibariyle kullanım koşulları ve marş sayıları ile doğru orantılıdır. Ortam sıcaklığının yüksek olması ile yoğun akü tüketimi, iç yapısını hızlandıran faktörlerdir. Akünün ömrünü bu tip faktörler azaltır. Akülerin kullanım yerlerine göre özel bir şekilde imal edilmesinin sebebi tam da budur. Örnek verilmesinde fayda olacaktır ki bir otomobil aküsü ile jeneratör aküsü, marin akü aynı özelliklere sahip olamayacaktır. Bu sebeple akü çeşitlerinin, kullanım yerine ve koşuluna göre seçilmesinde fayda olacaktır.

 FG AKÜ olarak stoklarımızda Yiğit Akü, İnci Akü, Varta Akü çeşitleri bulunmaktadır. Akülerimizin fiyatları ise kullanılacak araca ve amper değerlerine göre değişiklik göstermektedir. Hafif ticari, ağır vasıta, jeneratör, taksi aküleri bulunmaktadır. Örneğin; bir akü doğru şekilde kullanıldığında 5 yıl kadar kullanılabilir. 40 derece ile daha üzeri sıcaklığın olduğu ortamlarda kullanılması durumunda ise kurulmaya bağlı bir şekilde 3 veya 5 ay içerisinde fonksiyonlarını yitirmeye başlayacaktır. Ömrü ise kısa sürede dolacaktır. Ömür beklentisi normal koşullarda otomobillerde 4 veya 5 yıl, ticari araçlarda ise 2 ile 4 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Akülerin Ömrü

Akülerin ömrü, araç sahibinin ya da kullanıcısının aracı uzun süre boyunca kapalı bir şekilde tutması akünün hızlı bir şekilde bitmesine sebep olan en bilinen sebeptir. Araç kapalıyken de enerji kullanılır. Bu durum ise akünün şarj olma fırsatı bulamadığım tüketilmesine ve zaman içerisinde bitmesine sebep olacaktır. Çok sık marşa basmak yine aynı şekilde çok sık dur kalk yapmak akü ömrünü olumsuz bir şekilde etkileyen diğer faktörlerdir. Radyoyu açık bırakmak, farları açık unutmak veya araç içi aydınlatma sistemlerini açık unutmak gibi haller, akünün ömrünün kısa sürmesine sebep olacaktır.

Akünün Bakımının Yapılmasının Önemi

Akünün periyodik bir şekilde bakımının yaptırılması, değerlerini sıklıkla ölçtürmek, akünün kontrolü biçiminde kullanılmış olması durumunda akünün ömrü uzayacaktır. Bu durum, araç sahibini meydana gelecek ekstra masraflardan da kurtaracaktır. Bunun, yeni akülere sıvı ekleme ile değişim olmaz, yenisini almak gerekecektir. Aracınızın aküsünü kontrol ettirmek amacıyla servisimize gelebilirsiniz. Uzman ekibimiz, gerekli ölçümleri yaptıktan sonra en son teknoloji cihazlarla sizlere hizmet sunacaktır.

Aku-Omru
Akulerin-Omru
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İstanbul Yerinde Akü Değişim Hizmeti Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
HEMEN ARA