Fevzi Çakmak Mah. Fatih Cad. Hendek Sk. No:49/C Bahçelievler – İstanbul
tr

Aküm Bitti Ne Yapmalıyım?Akü Bittiğinde Ne Yapılır?

22.01.2022
43
Aküm Bitti Ne Yapmalıyım?Akü Bittiğinde Ne Yapılır?

Aküler, araçların gereksinim duydukları elektriği üretir. Akülerin en önemli vazifeleri ise aracın çalışması açısından gereksinim duyduğu elektriği temin etmektir. Akü bittiği zaman ya da kullanım ömrü dolduğu zaman aracın çalışması imkansız olacaktır ve çalışması açısından harici bir elektrik kaynağına gereksinim duyulacaktır.

Böyle bir durumda aküm bitti ne yapabilirim? Sorusu akıllara geliyor. Bu nedenle kullanılan en yaygın yöntem genel itibariyle bir aracın aküsünden diğer aracın aküsünü elektrik takviye etmek yani akü takviyesi yapmaktır. Akü takviyesi yaparak aracı çalıştırmak mümkündür.

TIKLA ARA

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Aracın aküsü bittiği zaman yapılan akü takviyesi nasıl yapılır? Sorusunun cevabı oldukça basittir aslında. Öncelikli olarak akü takviyesi yapabilmek amacıyla bir takviye kablosuna gereksinim duyulur. Takviye kablosu mevcut ise geriye kalan ise takviye yapacak bir araç bulmaktır. Takviye yapılacak aracın, yapacak araçla kafa kafaya gelecek biçimde yanaşması sağlanır. Burada önemli olan husus, kablo eğer kısa ise araçları birbirine olabildiğince çok yaklaştırmak gerekir. Sonrasında ise kendi aracınızın ve takviye yapılacak aracın kaputu açılır.

Renkler Karıştırılmamalı

Takviye kablosunun kırmızı renk olan artı ucu, akülerin (+) uçlarına ve kablonun siyah olan (-) ucu ise akülerinde eksik uçlarına bağlanır. Bağlantı esnasında kablonun demir aksamına çıplak elle dokunmamak gerekir. Bunun için plastik bir eldiven kullanmak mantıklı olacaktır.

Aksi durumda elektrik çarpması durumu ortaya çıkabilir. Bağlantı bittikten sonra ilk etapta takviye alınacak aracın çalışması sağlanır. Araç çalıştıktan sonra takviye edilecek araç çalıştırılır. Eğer çalışmaz ise o zaman takviye yapılan araçta ara gaz vererek devir yükseltilir. Yüksek devirde bir müddet daha çalışması sağlanır.

Akü Bittiğinde Ne Yapılır?

  • Akü bittiğinde aslında yapılacak şey akü takviyesi işlemi gerçekleştirilir. Araç çalıştırıldıktan sonra servise götürülmelidir. Akü takviyesi kalıcı bir şey değildir geçici bir çözümdür. Araç, durduğu zaman tekrar çalışmayabilir. Bu sebeple akü bittiğinde direkt servise götürülmeli.
  • Eğer akü kullanım ömrü dolduysa yeni akü alınması gerekecektir. Fakat akünün ömrü dolmadıysa sadece şarjı bitti ise o zaman akünün şarjını doldurarak tekrar kullanmak mümkündür. Bununla beraber akü bittiyse destek almak amacıyla mobil olarak çalışan ve 7 gün 24 saat boyunca hizmet veren FG AKÜ servisimizden destek alabilirsiniz.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edebilirsiniz..

Facebook
Twitter
İnstagram
Pinterest
Youtube
Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
    Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
    HEMEN ARA