Toptan ve Perakende Satış
tr

Oto Akü

17.11.2022
154
Oto Akü

Otomobillerde kullanılan temel bileşen olan akü, bir arabanın önemli bir bileşenidir. Marş motoruna enerji verir ve araçtaki birçok elektrikle çalışan aksesuarları besler. Araba aküleri kimyasal reaksiyon yoluyla bir yük oluşturur. Akü, terminaller aracılığıyla otomobilin elektrik sistemine bağlanan pozitif ve negatif plakalardan oluşur. Negatif plaka metal bir ızgaradan yapılmıştır.

Otomobil İçin En İyi Akü

Yeni bir arabanız varsa veya eskisini değiştirmek istiyorsanız, ihtiyacınız olan otomotiv aküsünün türünü belirleyecek birkaç faktör vardır. Öncelikle aracınızın özelliklerini bilmelisiniz. Pil değerleri ve özellikleri için kullanıcı kılavuzuna bakın. Kılavuzları çevrimiçi olarak ve otomobil parçaları mağazalarında da bulabilirsiniz. Pili değiştirmek kolaydır ve firmamızda hızlı ve güvenli değişim yapılmaktadır.

Yüksek kapasiteli bir otomotiv aküsüne ihtiyacınız varsa, daha büyük bir tane seçmelisiniz. Tipik olarak, daha büyük piller daha maliyetlidir ancak daha yüksek kapasiteye sahiptir. Ancak, bazı arabalar daha büyük pilleri kaldıramaz, bu nedenle akü satın almadan önce kılavuzu kontrol edin. Ayrıca satın alacağınız araba aküsünün garantisini de göz önünde bulundurmalısınız. Kişisel kullanım için en az üç yıl ve ticari kullanım için bir yıl garantili olmalıdır.

İyi bir otomotiv aküsü, titreşime dayanıklı malzemelerden yapılır. Bir lityum iyon pilin yaklaşık 100 dakikalık bir yedek kapasitesi vardır ve her koşulda en uygun çalışma koşullarını sağlar.

Araba aküsü aynı zamanda titreşimlere de dayanıklıdır, bu nedenle herhangi bir sorun yaşamadan sürüşe devam etmenizi sağlar.

Oto Akü Çeşitleri

Otomotiv aküleri birçok tipte gelir. Çoğunluğu, sülfürik aside batırılmış kurşun levhalara sahip kurşun asittir. Piller, asidin dışarı sızmaması için kapatılmıştır. Ancak pil dik tutulmazsa yine de elektrolit sızdırabilirler. Başka bir tür kurşun-asit pil “jel” pil olarak adlandırılır ve birkaç konuma monte edilebilir.

Lityum iyon piller son yıllarda daha popüler hale geliyor ve genellikle elektrikli veya hibrit araçlarda kullanılıyor. Ayrıca daha hafiftirler ve standart araç akülerinden daha az bakım gerektirirler. Kurşun-asit piller ise değişim gerektirir. Ayrıca marş motoruna güç sağlamak için yalnızca kısa aralıklarla çalıştıkları için sınırlı ömürleri vardır.

Kurşun Asit Akü

Kurşun asitli aküler, otomotiv akülerinin en eski ve en popüler türüdür. Uzun zamandır otomotiv endüstrisinin işgücü olmuştur. Kurşun asitli aküler, basit tasarımları nedeniyle uzun zamandır araçlarda kullanılmaktadır. Bir elektrot görevi gören ve araca güç sağlayan bir asit çözeltisine daldırılmış kurşun plakalar içerirler. AGM aküler ise kurşun levha içermez, bunun yerine sülfürik asitle ıslatılmış sentetik bileşenler kullanır.

Otomotiv pilleri çeşitli boyut, şekil ve tasarımlarda gelir. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre arabanız için doğru olan araba aküsü seçmek önemlidir. Bakım gerektirmeyen bir akü seçerseniz hem daha uzun ömürlü olacaktır hem de sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Satın alacağınız aküyü tasarlarken araçtaki yerinin de uygun olması gerekiyor.

Oto Akü Çeşitleri ve Markaları

Piyasada en çok satılan oto akü markaları arasında Mutlu akü, İnci akü, Varta akü modelleri Yiğit akü modelleri Exide AGM akü modelleri uzun ömürlü ve dayanıklı modellerdir. Bu modellerin ortalama ömrü temiz kullanımda 10 yıla varmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
    İstanbul Yerinde Akü Değişim Hizmeti Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
    HEMEN ARA