Toptan ve Perakende Satış
tr

AKÜLERİN ÜRETİM TARİHİ NASIL ANLAŞILIR

06.05.2024
43
AKÜLERİN ÜRETİM TARİHİ NASIL ANLAŞILIR

Oto akülerin üretim tarihi öğrenmek oldukça merak edilen soruların birisidir. Her markanın kendine has üretim tarihini belirleme metodu vardır. Bunlardan bazılarını sizin için derledik;

Varta Akü Üretim Tarihi Nerede Yazar, Nasıl Anlaşılır?

Almanya merkezli bir şirket olan Varta Akü ve otomobil, kamyon, motosiklet ve endüstriyel alanlar için pil ve akü üreticisi olarak öne çıkar. Şirketin ürün yelpazesi oldukça geniştir ve tüketicilerle endüstriyel kullanımlar için çeşitli pil ve Akü türlerini içerir.

Farklı akü markalarının üretim tarihlerini belirleme yöntemleri farklılık gösterir. Örneğin, Varta akülerinde üretim tarihi, akünün arka yüzeyine basılarak ve garanti belgesinde A ile başlayan sayılarla gösterilir. Bu, Varta akülerinin ne zaman üretildiğini belirlemek için bir kılavuz sağlar.

Varta Akü Üretim Tarihi Sorgulaması oldukça basittir. Akünün arka yüzeyinde ev garanti belgesinde bulunan ve A harfiyle başlayan rakamların dördüncü hanesi, üretim yılını gösterir. Örneğin, A04734018A1075 rakamları, akünün 2023 yılında üretildiğini belirtir.

Mutlu Akü Üretim Tarihi Nerede Yazar, Nasıl Anlaşılır?

Mutlu Akü üretim tarihi nerede yazar sorusunun cevabı oldukça basittir. Akünün + kutubunun üzerinde ve garanti belgesinde bulunan 6 haneli rakam kod ile belirtilmiştir.

Mutlu Akü Üretim Tarihi Nasıl Anlaşılır?

 • İlk rakam Üretildiği bant
 • İkinci rakam Üretildiği yıl
 • Diğer iki rakam üretildiği ay
 • Son iki rakamı üretildiği günü gösterir.

120223 rakamlarının anlamı; Bu akü 2022 yılının şubat ayının 23. günü üretilmiştir.

Yiğit Akü Üretim Tarihi Nasıl Okunur?


Yiğit Akü’nün üretim tarihi genellikle akünün üzerinde bir damga şeklinde bulunur. Bu tarih genellikle ilki harf ve rakamlar formatında yazılır. Ayrıca, akünün garanti belgesinde üretim tarihi bilgilerine rastlayabilirsiniz. Yiğit Akü’nün baş harfinin yıllara göre anlamları şu şekildedir;

 • – H: 2018 yılı üretimi
 • – A: 2019 yılı üretimi
 • – E: 2020 yılı üretimi
 • – B: 2021 yılı üretimi
 • – Q: 2022 yılı üretimi
 • – R: 2023 yılı üretimi
 • – G: 2024 yılı üretimini gösterir

İnci Akü Üretim Tarihi Nasıl Anlaşılır? Nerede Yazar ?

İnci Akü 1984 yılında kurulmuş, Türkiye’nin en büyük akü üretici firmaların biridir. İnci Akü’de üretim tarihi belirleme konusunda kendine has bir yöntemi vardir.

İnci Akü’nün üretim tarihi okumak için akünün ön kısmında ve garanti belgesinde bulunan 4 haneli kodda belirtilmiştir. ilk üç rakamı üretildiği günü sonraki rakam üretildiği yılı gösterir. Örneğin; 0763 yazıyorsa bu akü 2023’ün 76’ıncı günü üretilmiştir.

Bosch Akü Üretim Tarihi Okuma, Öğrenme

Bosch Akü, Almanya kökenli bir marka olup ülkemizde oldukça yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Bosch Akü’nün üretim tarihini öğrenmek isterseniz, bu bilgi genellikle akünün sağ üst kısmında damga şeklinde basılarak bulunur. Bu damga, Bosch Akü’nün üretim tarihini belirlemenize yardımcı olur.

Bosch Akü Üretim Tarihi Nasıl Anlaşılır?

Bosch Akü’nün üzerinde yer alan 3 haneli numara, yılları ve ayları temsil eder. Yukarıdaki tabloda da gösterildiği gibi, bu numara akünün üretildiği yılı ve ayı belirtir.

Örneğin, fotoğrafta görülen akünün üretim numarası 173 ise, bu akünün 2021 yılının mayıs ayında üretildiğini gösterir. Bu yöntem sayesinde Bosch Akü’nün üretim tarihini kolayca tespit edebilirsiniz.

Yuasa Akü Üretim Tarihi Sorgulama

Bir Japon markası olan Yuasa Akü İnci Akü iş birliği ile üretilmektedir. Bu sebepten üretim tarihi okuma formatı aynıdır. Yuasa oto akülerde bulunan üretim tarihleri 4 haneli sayılardan oluşur. 4 haneli tarihlerde ilk üç hane, akünün hangi yılın hangi gününde üretildiğini gösterirken, son hane ise üretim yılını ifade eder. Bu şekilde Yuasa Akü’nün üretim tarihini anlamak oldukça basittir.

Akünün ön yüzünde bulunan 2643 rakamının anlamı bu akü 2023 yılının 264 üncü üretilmiştir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İstanbul Yerinde Akü Değişim Hizmeti Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
HEMEN ARA