Toptan ve Perakende Satış
tr

Aküler Kaç Yıl Garantilidir

21.04.2022
181
Aküler Kaç Yıl Garantilidir

Aküler kaç yıl garantili sorusu oldukça merak edilen bir konudur. Bu konuya geniş açıda değinelim. Arabaların elektriğini üreten mekanizma akü garanti süreci açısından merak edilmeye başlandı. Akünün satışından itibaren garantisi başlar ve genelde 2 yıl olarak öngörülmüştür (24 ay). Bu koşul yalnızca genel kullanım araçları açısından geçerli donanımlarını direkt bir şekilde aküden çalıştıran kavramlar açısından ise 1 yıldır. Ürünün bütün parçaları dahil olmak üzere tamamı firma tarafından karşılanmaktadır.

Ürünün garanti süresi içerisinde arıza görmesi halinde tamirde geçen süre, garanti süresine eklenir. Malın tamir süresi ise en çok 30 iş günü olarak öngörülmüştür. Bu süre zarfı, mala yönelik arızanın servis istasyonuna, servis istasyonunun olmaması halinde ise malın arızasının 15 günde yapılmaması giderilmemesi halinde ithalatçı veya imalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya dek aynı özellikleri taşıyan başka bir sanayi ürünü araç sahibinin kullanımına vermek zorundadır.

Malın garanti süresi içerisinde ise gerek malzeme ve işçilik gerekse de montaj kusurlarından dolayı arızalanması durumunun ortaya çıkması halinde ise işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli veya başka herhangi bir isim altında hiçbir ücret istemeksizin tamir işlemleri gerçekleştirilir.

Ücretsiz Akü Değişimi Hangi Durumlarda Yapılır?

Ücretsiz Akü Değişimi,teslim edildiği tarihten itibaren garanti süresi içerisinde kalmak şartı ile 1 veya2 sene içerisinde aynı arızayı ikiden çok tekrarlaması ya da değişik arızaların dörtten çok ortaya çıkması veya belirlenen garanti süresi içerisinde değişik arızaların toplamının altıdan çok tamir açısından gereken sürenin aşılması ise servis istasyonunun mevcut olmaması durumunda sırasıyla acente temsilciliği, ana bayi ile satıcıdan birinin hazırlayacağı raporla arızanın giderilmesinin imkansız olduğu durumlarda ücretsiz bir şekilde ürünün değiştirilmesine karar verilebilir. Ancak esas olan ise garanti süresi içerisinde arızanın giderilerek hizmetin verilmesidir.

Garanti Kapsamı Dışında Sayılan Durumlar Nelerdir?

Garanti kapsamında değişim gerçekleştirilen malın garanti süresi ise satın alınan ilk malın kalan garanti süresi kadar olacaktır. Garanti süresi, tekrardan başlatılmaz. Garanti uygulamaları ile kullanım kılavuzunda bulunan hususlara aykırı bir şekilde kullanımdan kaynaklı bir şekilde meydana gelen arızalar ise garanti kapsamı dışında sayılacaktır. Garanti belgesi ile alakalı çıkabilecek problemler için sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Tüketicilerin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğüne başvuru yapılabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İstanbul Yerinde Akü Değişim Hizmeti Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
HEMEN ARA